Paryż posiada świetnie zorganizowaną sieć komunikacji miejskiej, która dzięki czytelnym oznaczeniom ułatwia nam poruszanie się po mieście. RATP (odpowiednik polskiego MPK) proponuje nam metro, autobusy i kolej miejską RER. Bez względu na to, który środek transportu wybierzemy, obowiązuje nam ten sam bilet, którego cena będzie się zmieniać z zależności od strefy, po której się poruszamy. Paryż posiada 5 stref, a najczęściej zwiedzane centrum stolicy to strefa 1 i 2.

 

METRO
Metro jest praktycznym i zdecydowanie najszybszym środkiem transportu po stolicy. Kursuje co 2-8 minut, a w niedzielę i święta nieco rzadziej. Dostępne codziennie – średnio między 5:30 i 00:30, a w piątki i soboty do około 2 rano metro, pozwala pokonać odległość między dwoma stacjami średnio w ciągu 2 minut. Na przesiadkę potrzebujemy przeciętnie 5 minut.
Paryskie metro posiada 16 linii; oznakowane są one numerami od 1 do 14 oraz 3 bis i 7 bis. Ponadto każda linia ma przypisany inny kolor np. 14 – kolor fioletowy, a 1 kolor żółty. Dzięki temu możemy je łatwo zlokalizować na mapie i odnaleźć nasze stacje przesiadkowe.
Stację metra rozpoznamy dzięki dużej, żółtej literze “M”, znajdującej obok wejścia. Na tablicach powieszonych tuż obok peronu wyświetlany jest kierunek i czas pozostały do przyjazdu następnego metra. Kierunek oznaczony jest przez stację docelową np. w przypadku linii 2 będzie Nation lub Porte Dauphin.
Na ścianach peronów znajdują się mapy metra. Miniatury tych map możemy dostać bezpłatnie w okienku każdej stacji metra. Warto się w nie zaopatrzyć, gdyż są bardzo przydatne i ułatwią nam komunikację po stolicy.

 

 

AUTOBUSY
Autobusy są dość popularnym środkiem transportu, ale z powodu korków i czerwonych świateł, poruszają się one znacznie wolniej niż metro. Autobusy kursują między 7:00 a 20:30, niektóre z nich (dojeżdżające do dworców kolejowych) działają do północy. Później możemy korzystać z autobusów nocnych zwanych le Noctilien, które uratują nas w momencie kiedy metro już będzie zamknięte.
Autobusy poruszające się w obrębie miasta posiadają oznaczenie dwucyfrowe np. 81, a te z oznaczeniem trzycyfrowym jeżdżą po przedmieściach stolicy. Tablica z numerem znajduje się w przedniej części pojazdu, tuż nad kierowcą, a także na bocznej części autobusu.
Na przystankach znajdziemy numery autobusów, które się tam zatrzymują. Umieszczone tam, elektryczne tablice wyświetlą czas pozostały do przyjazdu kolejnego autobusu. Przekreślony numer autobusu oznacza, że wyjątkowo nie zatrzymuje się on tam.
Aby zatrzymać autobus musimy ruchem ręki zasygnalizować to kierowcy, gdyż nie zatrzymują się one na każdej stacji. Należy pamiętać o skasowaniu biletu. Najczęściej wsiadamy przednimi drzwiami, a wysiadamy środkowymi.Aby zatrzymać autobus na stacji, na której wysiadamy, jak również aby otworzyć drzwi, musimy nacisnąć przycisk. Mapka autobusów znajdziemy na tej samej karcie, na której znajduje się mapa metra.
Niektóre linie autobusowe pozwalają nam tanio zwiedzić stolicę, gdyż ich trasa przebiega obok ciekawych zabytków. Autobus 27 pozwoli nam zobaczyć Panteon, Sorbonę, boulevard Saint Michel, brzegi Sekwany, Luwr i wreszcie Operę Garnier. Natomiast autobusem 73 przejedziemy się wzdłuż Avenue des Champs-Élysées, zobaczymy Sekwanę, Plac Zgody (Place de la Concorde) i wreszcie Luwr. Niestety, jeśli zdecydujemy się po drodze coś zwiedzić to powrót na pokład będzie wymagał skasowania kolejnego biletu.

 

KOLEJ MIEJSKA RER
RER to sieć podmiejskich linii kolejowych, która składa się z pięciu linii oznaczonych pierwszymi literami alfabetu i stąd mamy: RER A, RER B, … aż do RER E. Kolej działa podobnie jak metro, z tą różnicą, że przy wyjściu z RER trzeba ponownie skasować (ten sam, co przy wejściu) bilet.
RER kursuje codziennie między 6:00 a 00:30. Czasem zdarzają się pociągi przyśpieszone, dlatego przed wejściem należy sprawdzić na ekranie zawieszonym obok peronu, czy pociąg zatrzymuje się na naszej stacji. Linie przyśpieszone jeżdżą często na lotnisko.
Jeśli na naszej trasie przejazdu korzystamy zarówno z RER jak i metra (pozostając w obrębie strefy 1 i 2) to obowiązuje nas ten sam bilet. Wystarczy, że podczas ponownie skasujemy go w bramce.

By Anna

Zwiedza, odkrywa i wciąż na nowo poznaje Paryż, w którym mieszka od paru lat. Chciałaby, aby strona stała się miejscem wymiany doświadczeń i spostrzeżeń związanych z pobytem w Paryżu - tym wakacyjnym i tym nieco dłużym...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *