Saint-Germain-des-Prés to modna, położona na lewym brzegu Sekwany dzielnica, która początkowo należała do bogatego opactwa benedyktyńskiego. Z tego okresu pochodzi Kościół Saint-Germain-des-Prés, który jest najstarszym kościołem paryskim. W jego wnętrzu zobaczymy typowe dla stylu romańskiego małe okna, zaokrąglone łuki i grube ściany wieży.

 

Café de Flore
Café de Flore

Już w XVII wieku, dzielnica Saint-Germain-des-Prés przyciągała wielu intelektualistów, pisarzy i artystów. Pod koniec XIX w. z miejscem tym związani byli malarze Delacroix czy Manet, pisarze Balzac i Oscar Wilde, jak również Hemingway. Prawdziwą sławę dzielnica zyskała w pierwszej połowie XX wieku. Było to centrum zarówno rozrywki, jak i życia kulturalnego – to tutaj po latach szarej rzeczywistości wojennej można było poczuć ducha zmiany i wolności.
Tutaj również narodził się egzystencjalizm.

Już w czasie wojny życie intelektualne i towarzyskie toczyło się w kawiarniach, z których najbardziej znana jest: Les Deux Magots. Bywali w niej nieomal codziennie pisarze i artyści, m.in. Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Ernest Hemingway, Albert Camus czy Pablo Picasso. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się również kawiarnia Café de Flore. Sartre napisał tutaj swoją słynną rozprawę filozoficzną “Byt i nicość”. Kawiarnie wciąż cieszą się sławą, ale odwiedzając je należy spodziewać się cen adekwatnych do ich popularności.

 

Niedaleko od kawiarni znajdziemy La Place de Furstenberg. W czasach opactwa stanowił on dziedziniec klasztoru, a obecnie uznawany jest za jeden z najładniejszych placów paryskich. Dawniej znajdowało się tu mieszkanie i pracownia malarza Eugène Delacroix, na których miejscu znajduje się obecnie Muzeum Eugène Delacroix.
Tablica upamiętniająca Adama Mickiewicza
Tablica upamiętniająca Adama Mickiewicza
Malownicze uliczki położone wokół Placu zachęcają do spacerów. Przechadzając się wzdłuż nich natrafimy na wiele znanych nazwisk. Na rue de Seine odnajdziemy wiele galerii sztuki, a także, pod numerem 6, dawne mieszkanie francuskiej pisarki George Sand, znanej z licznych romansów między innymi z Fryderykiem Chopinem. Na ulicy tej mieszkał również Adam Mickiewicz. Kontynując przechadzkę wzdłuż rue Jacob odnajdziemy jeszcze więcej tablic z nazwiskami znanych osobistości zamieszkującymi niegdyś tę okolicę.

 

W dzielnicy Saint-Germain-des-Prés panuje intelektualny i artystyczny nastrój nie tylko ze względu na wymienione powyżej nazwiska, ale również ze względu na ilość ośrodków naukowych. Przy quai Conti 23 odnajdziemy Instutut Francuski (Instytut de France). Ten ładny, klasyczny budynek, pokryty kopułą i otoczony dwoma kwadratowymi pawilonami wzniesiony został przez Louisa Le Vau. Znajduje się tu najstarsza publiczna biblioteka francuska la bibliothèque Mazarine z licznymi, starodawnymi dziełami. Do Instytutu należy pięć Akademii wśród których trzeba wymienić Państwową Akademię Sztuk Pięknych (położoną przy ulicy Bonaparte) oraz Akademię Francuską, której głównym zadaniem jest ochrona języka francuskiego.
Przy Bulwarze Saint-Germain-des-Prés, pod numerem 123, znajdziemy nawet polską księgarnię, która oferuje nam ona duży wybór książek zarówno w języku polskim jak i francuskim.

 

Rue Saint-André des Arts
Rue Saint-André des Arts

Zwiedzając dzielnicę można zajrzeć do Kościoła Saint-Sulpice. W niedzielę podczas mszy o 10:30 posłuchamy tu muzyki wydobywającej się z jednych z największych na świecie organów. Kościół przyciąga uwagę swoim ogromnym, masywnym, zajmującym sporą część placu budynkiem.

Na koniec warto wspomnieć o najstarszej paryskiej kawiarni czyli Le Procope. Ten położony pod numerem 13 przy ulicy l’Ancienne Comédie, pomimo upływu lat pozostaje wciąż otwarty. Od momentu otwarcia (1686r.) kawiarnia Le Procope gościła w swoim wnętrzu wiele znanych osobistości. Zaglądał tu nawet Napoléon Bonaparte.

 

By Anna

Zwiedza, odkrywa i wciąż na nowo poznaje Paryż, w którym mieszka od paru lat. Chciałaby, aby strona stała się miejscem wymiany doświadczeń i spostrzeżeń związanych z pobytem w Paryżu - tym wakacyjnym i tym nieco dłużym...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *