Les Grands Boulevards czyli Wielkie Bulwary (Capucines, Montmartre, Italiens czy Poissonnière) powstały w powstały za czasów panowania barona Haussmanna tj. w latach 1853-1870. Był to okres wielkiej transformacji Paryża całkowicie zmieniającej oblicze miasta. Wybudowane w tym czasie ulice były symbolem wielkiej elegancji i mody.

Wnętrze pasażu Jouffroy
Wnętrze pasażu Jouffroy

Wówczas, w niedzielne, słoneczne popołudnia zmieniały się one w miejsca, gdzie można się było swobodnie przechadzać. Obecnie, szukając atmosfery tamtych czasów warto zajrzeć do pasaży, których w stolicy znajdziemy sporo. Spacerując w okolicach Wielkich Bulwarów warto przejść przez trzy położone obok siebie pasaże: pasaż Verdeau, pasaż Jouffroy oraz passage des Panoramas. Pasaż Jouffroy pochodzący z 1847 roku otwarty jest codziennie do 21:30. Znajdziemy w nim liczne butiki, księgarnie i galerie. Po przejściu przez niego natrafimy na pasaż Verdeau. Mnóstwo tam ciekawych księgarni, sklepów z instrumentami muzycznymi i starymi aparatami forograficznymi. Przy Wielkich Bulwarach, po drugiej stronie pasażu Jouffroy znajduje się passage des Panoramas z licznymi restauracjami.

 

W pobliżu pasaży odnajdziemy istniejące od 1882 roku muzeum figur woskowych Musée Grévin. Dzięki talentowi Alfreda Grévina uwieczniono w nim wiele słynnych postaci historycznych. Miejsce to można zwiedzać po zakupieniu biletu w cenie 13,50€ – 17,50€.

 

Pisząc o Wielkich Bulwarach warto wspomnieć o znajdującym się w ich pobliżu Domu Aukcyjnym Drouot (L’hôtel des ventes Drouot) położonym na ulicy o tej samej nazwie. Od około dwudziestu lat oblegają go kolekcjonerzy, antykwariusze, a także ciekawscy w czasie wysoko szacowanych akcji. Możemy tu swobodnie wejść każdego dnia tygodnia poza niedzielą. Na aukcje wystawione są głównie drogie dzieła sztuki. Ale sprzedano tu np. kawałek schodów wieży Eiffla, nocnik z pokoju Napoleona czy list miłosny Sartre’a do Simone de Beauvoir… dla zainteresowanych strona internetowa Domu Aukcyjnego.

 

Spacerując Bulwarem Haussmanna natkniemy się na ogromną ilość domów towarowych zwanych les grands magasins. Nie bez powodu Paryż nazywany jest stolicą mody. Sklepy otwarte są codziennie z wyjątkiem niedzieli.
Widok z tarasu Galerii LaFayette
Widok z tarasu Galerii La Fayette
Pod numerem 40 mieści się słynna Galeries Lafayette, która początkowo była skromnym sklepikiem. Powiększono ją w 1912 roku i obecnie zajmuje ponad 100 000 m². Warto zobaczyć wspaniałą, witrażową kopułę wewnątrz galerii, podtrzymywaną przez 10 metalowych filarów. Oprócz La Fayette na bulwarze Haussmanna znajduje się galeria Le Printemps i wiele sklepów sieciowych. W okresie świątecznym możemy podziwać specjalnie przygotowane na ten okres witryny sklepowe z magicznymi wystawami.

 

Miejscem, którego trudno nie zauważyć zwiedzając tę okolicę jest Opera Paryska Opera1Garnier (Opéra Garnier). Nazwa pochodzi od jej twórcy; Charles’a Garniera, który potrzebował aż 14 lat, aby na zlecienie Napoleona III wznieść ten olbrzymi, barokowo – neorenesansowy budynek. Z zewnątrz możemy podziwiać fasadę odznaczającą się bogactwem elementów dekoracyjnych oraz obszerne schody, które często zatłoczone są przez odpoczywających tu turystów i mieszkańców stolicy. Wnętrze budynku można odpłatnie zwiedzać nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani spektaklem. Godny zobaczenia jest znajdujący się nad widownią wielki, barwny plafon namalowany przez Marca Chagalla. Więcej informacji na temat biletów wstępu, a także repertuar Opery można znaleźć na stronie internetowej Opery.

By Anna

Zwiedza, odkrywa i wciąż na nowo poznaje Paryż, w którym mieszka od paru lat. Chciałaby, aby strona stała się miejscem wymiany doświadczeń i spostrzeżeń związanych z pobytem w Paryżu - tym wakacyjnym i tym nieco dłużym...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *