Dzielnica Łacińska (Le Quartier Latin) jest miejscem, gdzie spotkamy tłumy turystów i wielu studentów. Ta położona na lewym brzegu Sekwany okolica nazywana jest łacińską, ponieważ kilka wieków temu na znajdującym się tu uniwerystecie, językiem wykładowym była właśnie łacina. Dzielnica ta znajduje się tuż obok Katedry Notre Dame, co sprawia, że jest często odwiedzana przez turystów.
Le Quartier Latin to obszar malowniczy, pełen wąskich uliczek, licznych restauracji i barów. Jedno z niewielu miejsc, które zachowało swoją starą architekturę, gdyż omineły je wielkie przekształcenia Haussmana.

St.Michel1

Wizytę warto rozpocząć od pokaźnej i widocznej na zdjęciu obok fontanny Saint Michel, na której to św. Michał walczy ze smokiem.
Stąd, po drugiej stronie ulicy, spostrzeżemy tłumy zwiedzających wyłaniających się z wielu wąskich uliczek. Znajdziemy tam jedną z najmniejszych ulic świata: Rue du Chat qui Pêche – 20 metrów długości i 1,5 metra szerokości! W tych średniowiecznych, malutkich uliczkach wszystkie restauracje zachęcają zniżkami i promocjami, jednak należy uważać – jest to miejsce turystyczne i nie zawsze zjemy tu prawdziwe francuskie danie, z którego będziemy zadowoleni. Przechadzając się, natrafimy na pochodzący z XV wieku kościół św. Seweryna, przyciągający naszą uwagę swoim oryginalnym wyglądem. Wnętrze kościoła zachowało typowy gotycki styl z licznymi witrażami. Niedaleko stąd znajduje się jedna z pierwszych paryskich ulic: rue Saint-Jacques, istniejąca już w czasach Lutecji.

 

Oddalając się od rzeki i podążając wgłąb Dzielnicy Łacińskiej odnajdziemy Muzeum Cluny, które posiada wspaniałą kolekcję średniowiecznej sztuki. Obok Muzeum, znajduje się najstarszy budynek paryski – pochodzące z II wieku łaźnie rzymskie.
Kilkadziesiąt metrów dalej spostrzeżemy najstarszy uniwersytet stolicy, czyli Sorbonę. Uczelnia została założona w 1257 r. przez Roberta de Sorbona i przeznaczona była dla ubogich studentów teologii. Kursy odbywały się na wolnym powietrzu, a językim wykładowym była łacina. Obecnie wykłady odbywają się oczywiście po francusku, a uczelnia cieszy sią dobrą renomą w kraju i na świecie.

 

Oddalona o rzut beretem od Sorbony gigantyczna budowla z wielką kopułą to warty zwiedzenia Panteon. Tuż za nim spostrzeżemy malutki w porównaniu właśnie z Panteonem, jednak dość pokaźny kościół św. Szczepana na Wzgórzu (L’église Saint Étienne du Mont). Przechowywane są tam relikwie św. Genowefy – patronki Paryża. Kościół łączy w sobie trzy style architektoniczne: gotyk, barok i renesans, co tworzy jego piękne i niepowtarzalne wnętrze.

 

Po wyczerpującej wycieczce warto udać się do położonego pięć minut dalej Ogrodu Luksemburskiego, w którym możemy odpocząć lub kontynuować wycieczkę.

By Anna

Zwiedza, odkrywa i wciąż na nowo poznaje Paryż, w którym mieszka od paru lat. Chciałaby, aby strona stała się miejscem wymiany doświadczeń i spostrzeżeń związanych z pobytem w Paryżu - tym wakacyjnym i tym nieco dłużym...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *