Le Marais jest aktualnie jedną z najbardziej modnych dzielnic Paryża. Marais oznacza po francusku bagna – w dawnych czasach okolica ta zalewana była często przed wody Sekwany. Obecnie powodzie raczej się tu nie zdarzają, a z zamierzchłych czasów pozostały wąskie uliczki, typowe dla średniowiecznych miast europejskich.

 

Le Marais charakteryzuje duża różnorodność i malowniczność – odnajdziemy tu pozostałości dzielnicy żydowskiej, muzea, galerie sztuki, wiele chińskich sklepików oraz knajpy gejowskie.

 

Wracając do historii warto przypomnieć, że w średniowieczu teren ten należał do templariuszy, aby następnie przekształcić się w dzielnicę żydowską. Okolica długo pozostawała dość ubogą do momentu, kiedy w XVII wieku panujący wówczas Henryk IV zdecydował stworzyć tu plac Królewski zwany obecnie place des Vosges. Budowa placu przyciągnęła wielu arystokratów, którzy wybudowali tu swoje posiadłości, co przekształciło Le Marais w dość zamożną i modną dzielnicę. Jej sława jednak przeminęła już pod koniec wieku, a w czasach rewolucji zupełnie o niej zapomniano. Le Marais ominęły nawet wielkie, XIX-wieczne przebudowy Paryża prowadzone przez Haussmanna. Długo nikt nie nikt nie dbał o losy tej dzielnicy. Dopiero w latach 60tych XX wieku zajęto się jej rewitalizacją, co przyciągnęło nowych mieszkańców i zamieniło ją w orginalną, tętniącą życiem i kolarami dzielnicę.

 

Eglise Saint-Paul
Eglise Saint-Paul

Rozpoczynając wycieczkę po Marais warto przejść się przez ulicę Rivioli, która jest dość ruchliwa i niestety zatłoczona samochodami. Tam jednak natkniemy się na wystawny i rozłożysty Hotel de Ville, który pełni funkcję paryskiego ratusza. Obok niego znajduje się wielki plac, na którym często odbywają się koncerty lub inne wydarzenia organizowane przez miasto. W zimie możemy tu pojeździć na sztucznym lodowisku, ktore zajmuje sporą część placu. Kierując się wgłab dzielnicy Marais warto przejść się przez rue du Temple, która jest jedną z najstarszych ulic miasta lub równoległą do niej, Rue de Archives, przy której w pałacu Soubise znajdują się Archiwa Narodowe. Jeśli od Hotelu de Ville skierujemy się w stonę metra Saint-Paul warto udać się na ulicę rue François Miron, gdzie pod numerem 11- 13 zobaczymy dom z XIV wieku. Wracając na ulicę Rivioli, odnajdziemy na jej przedłużeniu ulicę Saint-Antoine. Pod numerem 62 mieści się Pałac Sully – renesansowa rezydencja, w której obecnie znajduje się naczelna dyrekcja zabytków Francji. Spacerując po Le Marais trzeba koniecznie udać się na ulicę des Rosiers – starą dzielnicę żydowską, gdzie skosztujemy specjalności kuchni. Nie można ominąć też najstarszego paryskiego placu jakim jest place des Voges. Ten kwadratowy plac otoczony jest domami z czerwonej cegły połaczonymi arkadami. W jednym z domów mieszkał kiedyś Victor Hugo, a obecnie znajduje się tam jego muzeum.


Powiększ mapę

By Anna

Zwiedza, odkrywa i wciąż na nowo poznaje Paryż, w którym mieszka od paru lat. Chciałaby, aby strona stała się miejscem wymiany doświadczeń i spostrzeżeń związanych z pobytem w Paryżu - tym wakacyjnym i tym nieco dłużym...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *